انتشار دیس‌اینفورمیشن درباره «پیمان نوین»

0
58

 

 

هشتم مهر ۹۹ مشرق‌نیوز، وبسایت حامی جمهوری اسلامی، در مطلبی با تیتر «استقبال کمرنگ از لایو رضا پهلوی» سعی در انتشار دیس‌اینفورمیشن در این باره کرد. مشرق‌نیوز این مطلب را به نقل از کانال تلگرام «بیسیمچی مدیا»، از دیگر رسانه‌های حامی جمهوری اسلامی، منتشر کرده بود. در کانال تلگرام «بیسیمچی مدیا» دوشنبه هفتم ماه مهر ادعا شده بود که ویدیوی سخنرانی رضا پهلوی، فعال سیاسی سرشناس مخالف جمهوری اسلامی، یک ساعت پس از پخش آن در کل تنها ۳۳۰۰ مخاطب داشته است.

کارشناسان کمپین «ما شهروندان دیجیتال»، پس از بررسی‌هایی که انجام دادند، این ادعا را مصداق دیس‌اینفورمیشن یافته که با توجه به گستردگی انتشار این ویدیو با هشتگ مربوط به این موضوع یعنی «#پیمان_نوین»، لازم به اطلاع‌رسانی است.

در مطلب بیسیمچی مدیا نوشته شده است: «تو توییتر سلطنت‌طلبان با ربات‌هاشون هشتگ #پیمان_نوین رو ترند کردند بعد از کلی هیاهو و قمپز، زمان موعود فرا رسید و لایو رضا دیبا (ربع پهلوی) کلا ۳۳۰۰ نفر بازدید داشت! تازه یک ساعت هم از لایو گذشته! واقعا خودشون با این کارها خنده‌اشون نمی‌گیره؟!»

رضا پهلوی، روز دوشنبه در یک پیام ویدیویی با عنوان «پیمان نوین» که از پیش‌تر به تبلیغ آن در حساب توییتر خود پرداخته بود، سخنرانی کرد. او روز یکشنبه در توییتی اعلام کرد: «پیام #پیمان_نوین، ساعت ۷ عصر دوشنبه ۹۹/۷/۷ به وقت ایران در لینک یوتیوب زیر پخش می‌شود و سپس در صفحات اینستاگرام و فیسبوک، و کانال تلگرام نیز قرار می‌گیرد. تا این لحظه، شبکه تلویزیونی ایران‌اینترنشنال اعلام کرده که پیام #پیمان_نوین را هم‌زمان پخش می‌کند.»

لینک یوتیوبی که رضا پهلوی در توییت خود قرار داده بود، لینک حساب شخصی او در سایت یوتیوب است که این ویدیو از آنجا و به صورت زنده پخش شد. هم‌چنین سخنان رضا پهلوی به‌صورت همزمان از شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال» نیز قابل دسترسی بود.

حامیان جمهوری اسلامی اشاره‌ای نمی کنند که یوتیوب، که یک وبسایت پخش ویدیو است، از سال ۲۰۰۶ در ایران فیلتر شده و کماکان فیلتر است و در ایران، شهروندان بسیاری هستند که امکان تماشای هیچ برنامه‌ای از این وبسایت را ندارند.

تصویر ارسالی از ایران (چهارشنبه نهم مهر ماه)

ویدیوی پیمان نوین رضا پهلوی بدون احتساب مخاطبان سایر رسانه‌ها چون ایران اینترنشنال، تنها در حساب‌های دیگر او در شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار در ایران همانند اینستاگرام و تلگرام بیش از ۸۷۷ هزار و ۲۳۷هزار بار دیده شده است.

لازم به توضیح است که هشتگ پیمان نوین از روز دوشنبه ۷مهر تا چهارشنبه ۹ مهر ۹۹ در صدر هشتگ‌های برتر روز، قرار داشته و تا کنون بیش از ۱ میلیون بار استفاده و بیش از ۱ میلیارد و ۲۴۰ میلیون بار در توییتر دیده شده است.

این هشتگ تا کنون در بیش از ۵۱ هزار توییت اصلی آمده و بیش از ۷۸۴ هزار بار ریتوییت شده است. همچنین بیش از ۵۶ هزار پاسخ و ۱۸۶ هزار کوت ریتوییت دریافت کرده است. این در حالی است که دو نوع هشتگ پیمان نوین بنا به کیبورد مورد استفاده شهروندان دیجیتال راه افتاد. در کیبورد فارسی «پی مان نوین» و در کیبورد عربی «پی مان نوین»

کیبورد فارسی یا عربی؟

هشتگ «پی مان نوی ن» (کیبورد عربی) نیز بیش از ۶۴ میلیون بار دیده شده و نزدیک به ۵۵ هزار بار در توییت‌های مختلف و به اشکال گوناگون استفاده شده است.

در بررسی کارشناسان «ما شهروندان دیجیتال» از اولین توییت‌ها با هشتگ دوم پیمان نوین عمدی یافت نشد و احتمالا این رخداد به دلیل نوع کیبورد صورت گرفته است اما هشتگ دیگری یک روز پس از اعلام خبر انتشار ویدیو توسط رضا پهلوی راه افتاد که هم از عربی و هم از فارسی استفاده کرده است (پی مان نوی ن). استفاده از کیبورد فارسی و عربی به‌طور همزمان در یک کلمه، احتمال عامدانه بودن آن را به هدف کاهش تاثیر هشتگ تقویت می‌کند. هدف کمپین «ما شهروندان دیجیتال» اطلاع‌رسانی درباره این تاکتیک‌ها است.

گفتنی است هشتگ‌های مشابه دیگری چون «#پیام_نوین» و «#پیمان_نوید» نیز راه افتادند که اگرچه قصد و تعمدی در این مسیر توسط کارشناسان ما ثبت نشد ولی استفاده از پنج هشتگ برای این پیام ویدیویی منجر به سرشکنی آمار آن نیز شده است.