کدهای عملیاتیِ «پیمان نوین»

یکی از قابل‌ تامل‌ترین نکات این پیمان نوین دقیقا آلترناتیو (جایگزین) مشخصی بود که شاهزاده رضا پهلوی برای اقتصاد کشور و رفاه مردم ارایه داد

0
85

«پیمان نوین» روی زمین گام برمی‌دارد

پیمان نوین
یکی از قابل‌ تامل‌ترین نکات این پیمان نوین دقیقا آلترناتیو (جایگزین) مشخصی بود که شاهزاده رضا پهلوی برای اقتصاد کشور و رفاه مردم ارایه داد

علیرضا کیانی

شاهزاده رضا پهلوی بار دیگر ثابت کرد، بیش از آنکه یک نیروی سیاسی باشد، یک سرمایه ملی‌ است. او هنگامی که در توییتر خود خبر از یک «پیمان نوین» داد، این عبارت تبدیل به هشتگی شد که به سرعت ترند اول توییتر فارسی شد و در رسانه‌های بزرگ و کوچک فارسی‌زبان خارج از کشور برای آن گفتگوهای متعددی ترتیب داده شد.

«پیمان نوین» شاهزاده رضا پهلوی فضای سیاسی درون کشور را نیز تحت‌تاثیر قرار داد. سخنگوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، در سخنانی که آشکارا طنینی خشم‌آلود داشت، صراحتا گفت: «به رغم تمام اقدامات مزدورانه و پلیدی که دشمنان در فضای مجازی و ماهواره‌ها با به‌کارگیری برخی افراد مزدور و سلطنت‌طلب انجام می‌دهند، پیام امت اسلامی به آنها این است که پهلوی مرد».

وب‌سایت امنیتی‌-‌سپاهی «مشرق‌نیوز» با تیتر «استقبال کمرنگ از لایو رضا پهلوی درباره پیمان نوین»، و در ادعایی آشنا و تکراری مدعی شد که «ربات‌ها» هشتگ پیمان نوین را در توییتر ترند کردند! وب‌سایت‌های امنیتی «رجانیوز» و «باشگاه خبرنگاران جوان» نیز در گزارش‌ها و خبرهایی تلاش کردند، نشان دهند که کوشش شاهزاده رضا پهلوی در چارچوب «پیمان نوین» برای «اتحاد اپوزیسیون» و «پیوند زدن اعتراضات» شکست خواهد خورد!

پس از پخش سخنان شاهزاده رضا پهلوی و اعلام مفاد پیمان نوین، به نکاتی اشاره شد که در اینجا به صورت مشخص به آنان اشاره می‌شود تا از پس این مرور، اهمیت نکات مورد نظر از منظر عملیاتی و میدانی بیشتر و بهتر مورد توجه قرار بگیرد. بدیهی ا‌ست برجستگی این نکات از دید نگارنده است و کاملا قابل انتظار است که از دید دیگر ناظران، جنبه‌های دیگری از این پیمان برجسته به نظر بیایند.

تاکید بر «مسئولیت فردی شهروندان» برای «نجات ایران»

شاهزاده رضا پهلوی در پیمان نوین خود بر مسئولیت فردی شهروندان تاکید و از «سکوت، بی‌تفاوتی و بی‌عملی» به شدت انتقاد کرد. از این مسیر او به روشنی حتی از دشمنان تاریخی خود نیز دعوت کرد تا برای «نجات ایران» همدلی پیشه کنند: «من به همه نیروهای سیاسی دموکراسی‌خواه فارغ از گذشته و گرایش سیاسی‌شان‌ دست یاری دراز می‌کنم و می‌خواهم با کنار گذاشتن اختلافات و خودبزرگ‌بینی‌ و برتری‌جویی، روی یک هدف متمرکز شوند: نجات ایران».

 دوگانه اصلی: ایران/جمهوری اسلامی

شاهزاده رضا پهلوی بر اصلاح‌ناپذیری نظام جمهوری اسلامی بار دیگر تاکید کرد و دوگانه اصلی و اساسی و محوری را دوگانه ایران/جمهوری اسلامی دانست. بدیهی ا‌ست که از این چشم‌انداز هر دوگانه دیگری ذیل این دوگانه اصلی و محوری قرار می‌گیرد. او آن دسته از نیروهایی که خود را «خندق نظام» می‌خوانند نیز نشانه گرفت و آنان را «بد دلان» خطاب کرد. بددلانی که در دل مردم خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی بذر تردید می‌افکنند.

 خطاب به نیروهای نظامی 

شاهزاده رضا پهلوی بخش‌های مهمی از پیام خود را به نیروهای نظامی اختصاص داد. او که خود آموزش‌دیده خلبانی و تجربه‌دیده دوره‌های نظامی است، خطاب به نیروهای ارتش سخن گفت و صراحتا از آنان خواست بین دوگانه ایران/جمهوری اسلامی، دست به انتخاب بزنند.