پرسش ساده و روشنِ «پیمان نوین»: در کجا ایستاده‌ایم؟ با جمهوری اسلامی یا با ایران؟

- شاهزاده رضا پهلوی در «پیمان نوین» مسیر همبستگی ملی برای رسیدن به ایرانی آزاد و آباد با حقوق برابر همه ایرانیان را ترسیم کرده است.

0
45

– شاهزاده رضا پهلوی در «پیمان نوین» مسیر همبستگی ملی برای رسیدن به ایرانی آزاد و آباد با حقوق برابر همه ایرانیان را ترسیم کرده است.
– این پیمان تنها برای عبور از جمهوری اسلامی ارائه نشده بلکه با پیشنهاد یک ائتلاف یا چتر فراگیر سیاسی- مدنی، بازسازی ایران را در چشم‌انداز قرار داده است.
– پیش‌بینی راهکارهای بنیادین در رابطه با جامعه جهانی برای مهار سریع سقوط آزاد اقتصاد ایران، از برجسته‌ترین نکات این پیمان است.
– «پیمان نوین» فرصت دوباره برای همه مدافعان دموکراسی و حقوق بشر فراهم کرده تا با هر فکر و عقیده‌ای، توانایی‌های پراکنده‌ی خود را یکصدا و متحد علیه نظام مذهبی و ضدبشری جمهوری اسلامی به کار بگیرند.
– مخالفان و منتقدان این پیمان باید به این پرسش پاسخ دهند که جز همبستگی اکثریت ملت ایران حول محور دموکراسی و حقوق بشر در برابر اقلیت فاسد و تباهکار حاکم بر کشور چه راه و چاره دیگری دارند!

شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۳ اکتبر ۲۰۲۰

 

شاهزاده رضا پهلوی روز دوشنبه هفتم مهرماه ۱۳۹۹ در پیامی ویدئویی با ارائه‌ی «پیمان نوین»، تلاش تازه‌ای را برای استقرار «حاکمیت مردم» در ایران به عنوان «تنها آلترناتیو مقبول» جمهوری اسلامی آغاز کرد.

اعتراضات دی‌ماه ۹۶

گرانیگاه این پیمان اتحاد گسترده و فراگیر ملی برای عبور از جمهوری اسلامی و ساختن ایرانی سرافراز است که گشایش اقتصادی و حقوق برابر برای همه ایرانیان ایجاد می‌کند.

او با تأکید بر «اصلاح‌پذیر» نبودن حکومت اسلامی گفت که هر روز ادامه‌ی این رژیم «آینده‌ای حتی تاریک‌تر از امروز» به دنبال دارد و از همه افراد و جریان‌های دموکراسی‌خواه خواست روی «نجات ایران» متمرکز شوند.

مواضع شاهزاده رضا پهلوی طی سال‌های گذشته همواره حول دموکراسی ثابت بوده و لزوم اتحاد ملی در برابر حکومت فاسد و تمامیت‌خواه جمهوری اسلامی و همچنین تشکیل حکومتی بر پایه حاکمیت مردم و رعایت حقوق شهروندی و موازین حقوق بشر، بارها از سوی او تکرار شده است.

با اینهمه به نظر می‌رسد بیان مجموعه‌ی این ایده‌ها زیر عنوان«پیمان نوین» در روزهای سیاهی که بر ایران و ایرانیان می‌گذرد، ضرورت داشته است.

«پیمان نوین» حاوی این پیام مهم به «همه مردم ایران» در داخل و خارج کشور است که خود آنها در برابر هر شکست یا پیروزی در مسیر رسیدن به کشوری آزاد و دموکرات، با اقتصادی پیشرو، مسئول هستند و باید تلاش کنند نقش و مسئولیت بر عهده بگیرند.

او این پیمان را در چارچوب یک نظام ملی ارائه داده که در آن تغییر حکومت و قرار دادن ایران در مسیر درست یک موضوع همگانی و مربوط به همه‌ی شهروندان است و برای یک پیمان نو بایست که گفتگو و اقدامات «ملی» و «عمومی» انجام شود.

تأکید بر استفاده از واژه «باور» بجای واژه «امید» برای توضیح این حقیقت که «رسیدن به آزادی و رفاه تنها با تلاش تک‌تک ما و قبول این مسئولیت میهنی میسر است» از جمله نکات قابل توجه این پیام است.

مخاطبان پیمان نوین: ایرانیان سراسر کشور و جهان

با وجود اینکه شاهزاده رضا پهلوی در ایران از اقبال عمومی مطلوبی برخوردارست و به جرأت می‌توان گفت تنها چهره‌ی شاخص باثبات و پیگیر مخالف جمهوری اسلامی و مدافع دموکراسی و حقوق بشر به شمار می‌رود،  اما «پیمان نوین» را بسی فراتر از خود و جایگاهش و با تأکید بر اشتراکات با حفظ تفاوت‌ها و اختلافات سیاسی نیروهای اپوزیسیون تنظیم کرده است.

او لیاقت مردم ایران را به درستی بسیار بیشتر از «انزوا، فروپاشی اجتماعی، تبعیض، خفقان، سقوط آزاد اقتصادی، سرخوردگی و ناامیدی» که جمهوری اسلامی به کشور تحمیل کرده می‌داند. به همین دلیل در این پیام از همه‌ی مردم، فعالان سیاسی و شهروندان دعوت کرده تا در قالب این پیمان به مسئولیت خود در برابر ایران بیاندیشند. وی تأکید کرده که «سکوت، بی‌تفاوتی و بی‌عملی امروزِ ما، پیامدهای بسیار فاجعه‌بارتری برای کشور و نسل‌های آینده به همراه خواهد داشت.»

در «پیمان نوین» تنها یک خط‌کشی وجود دارد و آن میان جمهوری اسلامی و ایران است: «امروز تک‌تک شما باید به این پرسش حیاتی در قلب خود پاسخ دهید که کجای این خط‌کشی روشن ایستاده‌اید؟… طرف جمهوری اسلامی یا طرف ایران؟»

شاهزاده رضا پهلوی با همه‌ی سرمایه‌ی فرهنگی و ملی و  مردمی خود برای ایران و همدوش مردم دست یاری به سوی نیروهای سیاسی دموکراسی‌خواه «فارغ از گذشته و گرایش سیاسی‌شان» دراز می‌کند و از آنها می‌خواهد «با کنار گذاشتن اختلافات و خودبزرگ‌بینی و برتری‌جویی» بر روی «نجات ایران» متمرکز شوند.

ترسیم نقشه ‌راه و مسیر پیروزی

در «پیمان نوین» مسیر همبستگی ملی برای رسیدن به ایرانی آزاد و آباد با حقوق برابر همه ایرانیان ترسیم شده است و مهم آنکه نیروهای نظامی نیز در کنار دیگر شهروندان خطاب قرار گرفته‌اند تا در کنار مردم بایستند.

آنچه نیز برای «نجات ایران» باید انجام شود به دور از شعارزدگی و ابهام و بر پایه ظرفیت‌های عملا موجود جامعه و ایرانیان در داخل و خارج از کشور است: «پیوند اعتصابات و اعتراضات و نافرمانی‌های مدنی»، «تشکیل واحدهایی در محل کار و محلات مختلف شهرها» و «تشکیل حلقه‌های کوچک اعتراض و نافرمانی مدنی». در کنار اینها حمایت مالی از خانواده‌های زندانیان سیاسی و اعتصاب‌کنندگان و رساندن صدای مردم داخل به جامعه جهانی نیز مورد تأکید قرار گرفته است.

فردای براندازی و بازسازی ایران

«پیمان نوین» تنها برای عبور از جمهوری اسلامی ارائه نشده بلکه با پیشنهاد یک ائتلاف یا چتر فراگیر سیاسی- مدنی، بازسازی ایران را در چشم‌انداز قرار داده است.

زیرساخت‌های اقتصاد ایران طی چهار دهه گذشته به دست جمهوری اسلامی نابود شده. ساختار فاسد این نظام شبکه‌های چند لایه‌ی مافیایی در داخل و خارج از کشور برای توزیع رانت و بهره‌برداری از دارایی و ثروت ملی ایجاد کرده است.

بر چنین بستر فاسد و ویرانیست که پیش‌بینی راهکارهای بنیادین در رابطه با جامعه جهانی برای مهار سریع سقوط آزاد اقتصاد ایران، بی‌تردید از برجسته‌ترین نکات این پیمان به شمار می‌رود. «پیمان نوین» این اطمینان را به مردم می‌دهد که استقرار نظام دموکراتیک، سرآغاز عبور اقتصاد کشور از رکود و تباهی خواهد بود.

لزوم اتحاد برای نجات ایران

«پیمان نوین» فرصت دوباره برای همه مدافعان دموکراسی و حقوق بشر فراهم کرده تا با هر فکر و عقیده‌ای، توانایی‌های پراکنده‌ی خود را یکصدا و متحد علیه نظام مذهبی و ضدبشری جمهوری اسلامی به کار بگیرند.

این پیمان از سوی بسیاری از فعالان سیاسی و مردم مورد استقبال قرار گرفته و با ترند شدن هشتگ #پیمان_نوین در توییتر هزاران ایرانی از سراسر جهان با استفاده از هشتگ #هم‌پیمانم با آن همصدا شدند.

در این میان، شماری از فعالان سیاسی نیز نقدهایی به این پیمان دارند. آنها در حالی که تشکیل یک عزم گسترده‌ی عمومی در برابر جمهوری اسلامی و تشکیل حکومتی بر پایه حقوق برابر ملت ایران را می‌پذیرند اما با نقش «رضا پهلوی» دچار «مشکل» هستند! حال آنکه این نقش بیش از هر چیز ظرفیت و فرصت همگانی و ملی است تا مشکل!

برخی نیز بر این عقیده‌اند که شاهزاده رضا پهلوی باید به نقش نهاد پادشاهی در ایران آینده تأکید می‌کرد و عده‌ای هم اصرار دارند که وی با این پیام از نهاد پادشاهی گذر کرده! حال آنکه او بارها تکرار کرده که این موضوع به تصمیم مردم ایران بستگی دارد و نقش او در حال حاضر استفاده از ظرفیت‌های خود برای فراهم آوردن شرایطی است که مردم بتوانند آزادانه تصمیم بگیرند.

از همین رو شاهزاده رضا پهلوی در «پیمان نوین» نیز تنها راه عبور از شرایط کنونی را  نشان می‌دهد و دست یاری‌ای که به سوی همگان دراز کرده در همین مسیر است: تعیین کنیم در کجا ایستاده‌ایم و بر اساس این جایگاه تصمیم بگیریم! وی با خطاب قرار دادن «نخبگان و نیروهای سیاسی» پرسشی روشن و ساده را مطرح می‌کند: «آیا راهی جز همکاری همدلانه برای بازپس‌گیری ایران از اهریمن می‌شناسید؟»

حالا این مخالفان و منتقدان «پیمان نوین» هستند که باید بگویند آیا جز همبستگی اکثریت ملت ایران حول محور دموکراسی و حقوق بشر در برابر اقلیت فاسد و تباهکار حاکم بر کشور راه و چاره دیگری دارند؟!
روشنک آسترکی

[کیهان لندن شماره ۲۸۱]